







【SML22-4】Smart Relay Switch | WiFi + RF 4-Channel | Smart On/Off Control Module
The Smart Relay Switch supports independent on/off control of multiple circuits. It can be operated via mobile app and RF remote control, making it suitable for lighting, appliances, and multi-circuit control applications.
Main Advantages:
- WiFi + RF dual control modes
- 4-channel independent switching
- Mobile app remote control
- RF wireless remote operation
- Suitable for multi-circuit applications
DESCRIPTION
Product Description
Product Specifications
| Product name: | WiFi6 power monitor |
| Type: | Smart DIY Switch Module |
| Input Voltage: | DCAC7-32V, AC85-250V |
| Micro USB 5V input | |
| Maximum Load: | 10A/Gang |
| Wireless: | WiFi 2.4ghz b/g/n+Bluetooth |
| Radio Frequency: | 433 Mhz |
| Operating Temperature: | -20℃℃~70°C |
| Size: | 84*79* 28.5mm |
| Part Number: | 【SML22-4】 |
Product Display
Two input voltage options
Voice Control
Compatible with Amazon Alexa and Google Home, allowing you to control devices via voice commands.
Remote control via APP
Control the switch anytime, anywhere via a mobile APP
Radio Frequency Remote Control
Turn the product on/off using a 433MHz radio frequency remote control
(Note: The RF remote control is not included).
Timer Function
Set timers to turn the device on/off, making your life more convenient.
Multiple application scenarios
Garage door switch, light switch, socket, water pump, etc.
Family Sharing Function
Share with family members through the Smart Living App to create a smart home together.
Wiring diagram
Light switch wiring diagram
Motor wiring diagram
Product Dimensions
Trading Information
| Packaging Details: | The inner packaging is packaged with a packaging box containing an inner support structure, which can effectively prevent the product from being damaged during transportation. The outer packaging adopts a compression-resistant structure, which can effectiv |
FAQ
A1: The product is manufactured in China.
A2: The product has CE/FCC/ROHS certifications.






