







【SMG01-TW-N】WiFi/Zigbee Smart Garage Door Module Switch
Transform your garage door into a smart system: Upgrade your existing garage door opener with the TideLink Smart Garage Door Opener. Easily control your garage door with voice commands or the original wall button. Enjoy the convenience of smart control.
Voice control, hands-free operation: TideLink openers are compatible with Amazon Alexa and Google Assistant. Just speak to open or close the garage door, perfect for when your hands are busy, easily and conveniently enhance your smart home experience.
Remote access via app: Connect to your Wi-Fi (2.4 GHz) and remotely control your garage door from anywhere with the free “Smart Life” app. Easily allow trusted people to enter your home, or set timers, countdowns, and scenes to automate garage door operations, making life simpler.
Real-time notifications: Receive alerts on your smartphone whenever your garage door is opened, closed, or left open for too long. Monitor the door’s status in real time and view the operation log to ensure your home is safe, even when you’re not at home.
Easy installation: TideLink Smart Garage Door Opener is compatible with most common garage door openers and includes all the accessories you need for quick setup. Follow the step-by-step manual to transform your traditional garage door into a smart garage door in just minutes.
- Product name: WiFi/Zigbee Garage Door Module
- Voltage: AC100-240V 50/60Hz
- Operation frequency: 2.4GHz-2.8GHz
- Wireless: WiFi IEEE 802.11b/g/n. Zigbee IEEE 802.15.4b/g/n
- Product Size: 39.2*39.2*18cm
- IP rating: IP20
DESCRIPTION
Technical Details
Product Description
| Product name: | WiFi/Zigbee Garage Door Module |
| Manufacturer: | Guangzhou Dingzhiyang Intelligent Technology Co., Ltd. |
| Part Number: | SMG01-T |
| Product Model: | 【SMG01-TW-N】;【SMG01-TZ-N】 |
| Wireless protocol: | WiFi/Zigbee |
| Color: | White |
| Voltage: | AC 100-240V 50/60Hz |
| Operation temp: | -10°C ~ +40°C |
| Product Size: | 39.2*39.2*18mm |
| IP rating: | IP 20 |
TideLink Zigbee Multi-Function Scene
Transform your garage door into a smart system: Upgrade your existing garage door opener with the TideLink Smart Garage Door Opener. Easily control your garage door with voice commands or the original wall button. Enjoy the convenience of smart control.
Voice control, hands-free operation: TideLink openers are compatible with Amazon Alexa and Google Assistant. Just speak to open or close the garage door, perfect for when your hands are busy, easily and conveniently enhance your smart home experience.
Remote access via app: Connect to your Wi-Fi (2.4 GHz) and remotely control your garage door from anywhere with the free “Smart Life” app. Easily allow trusted people to enter your home, or set timers, countdowns, and scenes to automate garage door operations, making life simpler.
Real-time notifications: Receive alerts on your smartphone whenever your garage door is opened, closed, or left open for too long. Monitor the door’s status in real time and view the operation log to ensure your home is safe, even when you’re not at home.
Easy installation: TideLink Smart Garage Door Opener is compatible with most common garage door openers and includes all the accessories you need for quick setup. Follow the step-by-step manual to transform your traditional garage door into a smart garage door in just minutes.
Package list:
Product*1, color box*1, accessories*1

App Remote Control

Voice Control

Timing Schedule

Share Fuction

Real-time Notification for Security

Easy to Install

Instruction Manual

packing list
Trading Information
| Minimum Order Quantity: | 2PCS |
| Packaging Details: | The inner packaging is packaged with a packaging box containing an inner support structure, which can effectively prevent the product from being damaged during transportation. The outer packaging adopts a compression-resistant structure, which can effectiv |
| Delivery Time: | 5-8 work days |
| Supply Ability: | 10000 |
FAQ
A1: The product is manufactured in Guangzhou, China.
A2: The product has CE/FCC/ROHS certifications.
A3: The minimum order quantity is 2 pcs.
A4: The brand name of this product is TideLink.






