







【SML03】+【SSSB01】Tuya WiFi+RF433 Self-powered Smart Wireless Switch Remote Control and Controller Switch
RF433 Self-Powered Smart Wireless Switch and Controller Switch Set combines self-powered technology with Tuya WiFi functionality, offering a more flexible and efficient control experience for your smart home. No batteries are required—the switch generates energy with a simple press and can be easily installed on any surface. With Tuya WiFi integration, you can remotely control your home devices via the Tuya app, giving you full control anytime, anywhere. It also supports voice control, compatible with Alexa and Google Assistant, making home control more convenient.
- Self-Powered Wireless Switch: No battery needed; generates energy with a simple press for easy and flexible installation.
- Tuya WiFi Smart Control: Remotely control your devices via the Tuya app, keeping your home connected at all times.
- Remote & Voice Control: Supports remote operation via the Tuya app and voice control with Alexa and Google Assistant.
- Energy-Saving Design: No batteries or power lines required, eco-friendly and energy-efficient.
- Flexible Installation: Easily attach the switch to any surface, eliminating the need for complex installation.
- Smart Home Integration: Seamlessly integrates with other smart home devices, enhancing the automation of your home.
DESCRIPTION
Product Specifications
| Product name: | WiFi+RF433 Self-powered Wireless Remote Control Switch |
| WiFi+RF433Controller(receiver): | |
| WiFi: | IEEE 802.11b/g/n |
| Working frequency: | 433.92MHZ |
| Voltage: | AC85-240V 50HZ/60HZ |
| Maximum current: | 16A |
| Two-way control: | support |
| Product Model: | 【SML03-S-TW】 |
| Size: | 49mm*48mm*23mm |
| Self-powered Wireless Switch: | |
| Type of work: | ON / OFF |
| Power mode: | Kinetic energy self-generation |
| Main frequency: | 433.92MHZ |
| Number of buttons: | 1key, 2key, 3key |
| Switching times: | More than 200000 times |
| Control distance: | <100M(outdoor),30M(indoor) |
| Product Model: | 【SSSB01-R-1】;【SSSB01-R-2】;【SSSB01-R-3】 |
| Product size: | 86mm*86mm*16.5mm |
Product SKU List
| Picture | Name | Network mode | Regular color |
|---|---|---|---|
|
1 Receiver 1 Switch(1gang) | WiFi+RF433 | White |
|
1 Receiver 2Switch(1gang) | WiFi+RF433 | White |
|
2 Receiver 1Switch(2gang) | WiFi+RF433 | White |
|
2 Receiver 2Switch(2gang) | WiFi+RF433 | White |
|
3 Receiver 1Switch(3gang) | WiFi+RF433 | White |
|
3 Receiver 3Switch(3gang) | WiFi+RF433 | White |
|
Switch(1gang) | RF433 | White |
|
Switch(2gang) | RF433 | White |
|
Switch(3gang) | RF433 | White |
|
1 Receiver(WiFi+RF433) | WiFi+RF433 | White |
|
1 Receiver(RF433) | RF433 | White |
Product Description
TideLink Wireless Remote Control Switch
【Wall-mounted wireless light switch without rewiring】You will get a self-powered wireless light switch and a receiver kit. Our active light switch is easy to install; connect between the power source and the lighting device; no in-wall wiring is required; you can freely expand your lighting system without affecting the existing system.
【Self-powered remote light switch】Our wireless light kit does not require batteries, the kinetic switch controller uses motion energy, press the wireless light switch button to generate electricity, no need to worry about batteries, save costs and be environmentally friendly.
【DIY your light switch system】Our wireless switch can be paired with multiple receivers to achieve one switch to control multiple lights at the same time. One receiver kit can be paired with up to 15 switches to achieve a multi-way switch system.
【Strong RF signal up to 330 feet in open areas】Our wireless lighting control kit has a strong RF signal, this remote light switch kit can pass through walls and doors to control lights up to 330 feet away in open areas; this receiver kit can control lights up to 100 feet away indoors. No line of sight is required when using.
【Waterproof and Widely Used】Our wireless switches and receivers work well in wet environments such as bathrooms and courtyards without leakage. Just press the wall switch to remotely turn on/off indoor lighting fixtures, ceiling lights, plug-in chandeliers, lamps, hard-to-reach lamps and other electrical appliances.
Package list:
Product*1, Color box*1, Manual*1, Accessories*1
WiFi+RF433 Remote Control
1,Mini Body; 2.APP Remote Control; 3.Voice Control; 4.Timing/Countdown/Schedule Function; 5.Two-way Control; 6.Excellent Heat Dissipation; 7.Group Control; 8.Relay Status Setting
Product Parameters

APP Remote Control
You can control the switch at anywhere and time, as long as your smartphone has network

Voice control
Simply give a voice command to Alexa or Google Home to turn on/off switch when your hands are full. and enjoy the comfort of voice.

Timing/Countdown function
Can set the time to turn on/off the light

Sharing function
Main account has the exclusive permissions, one click to share the permissions with the whole family.let the family enjoy the fun of smart life.

Relay status setting
Don't worry about power failure, you can set this switch to restore the state after power on

Make Devices Smarter
The maximum current supported is 16A, it can connected to most electrical appliances and lightings

Support 2 way control
Connect two parallel switches,connect one series switches

Strong wireless signal
Control the lights in the room even outside the room

Remote control + switch control
Enjoy the fun of wireless control

Three wiring methods
1.It directly connects the light; 2.It connects light and roker switches; 3.It connects light and a reker switch
Trading Information
| Packaging Details: | The inner packaging is packaged with a packaging box containing an inner support structure, which can effectively prevent the product from being damaged during transportation. The outer packaging adopts a compression-resistant structure, which can effectiv |
FAQ
A1: The product is manufactured in China.
A2: The product has CE/FCC/ROHS certifications.






