







【SML05】+【SSSB01】TideLink Self-Powered Wireless Switch – No Battery Smart Remote Wall Switch
The TideLink Self-Powered Wireless Switch uses energy harvesting technology, requiring no batteries and no wiring. Each press generates its own power, enabling wireless control and flexible placement anywhere in your home. Perfect for lighting, corridors, bedrooms, and kitchens, it features durable fireproof materials, fast response, and long-lasting performance.
Key Advantages:
- Battery-free and wiring-free eco-friendly design
- Flexible installation – stick anywhere without damage
- Stable long-range wireless connection
- High sensitivity and long lifespan
- Fire-resistant and durable housing
- Supports multi-point smart control with receiver module
DESCRIPTION
Product Specifications
| Product name: | Self-powered Wireless Remote Control Switch |
| Controller(receiver): | |
| Voltage: | AC85-240V 50HZ/60HZ |
| Main frequency: | 433.92MHZ |
| Total load power: | <1000W |
| Maximum current: | 10A |
| Control distance: | 20-100M(Open region) |
| Size: | 67*41.2*25.7mm(Body size 47.4*41.2*25.7mm) |
| Product Model: | 【SML05-S-R】 |
| Wireless Switch: | |
| Type of work: | ON / OFF |
| Power mode: | Kinetic energy self-generation |
| Main frequency: | 433.92MHZ |
| Number of buttons: | 1key, 2key, 3key |
| Control distance: | <100M(outdoor),30M(indoor) |
| Product size: | 86mm*86mm*16.5mm |
| Product Model: | 【SSSB01-R-1】;【SSSB01-R-2】;【SSSB01-R-3】 |
Product SKU List
| Picture | Name | Network mode | Regular color |
|---|---|---|---|
|
1 Receiver 1 Switch(1gang) | RF433 | White |
|
1 Receiver 2Switch(1gang) | RF433 | White |
|
2 Receiver 1Switch(2gang) | RF433 | White |
|
2 Receiver 2Switch(2gang) | RF433 | White |
|
3 Receiver 1Switch(3gang) | RF433 | White |
|
3 Receiver 3Switch(3gang) | RF433 | White |
|
Switch(1gang) | RF433 | White |
|
Switch(2gang) | RF433 | White |
|
Switch(3gang) | RF433 | White |
|
1 Receiver(RF433) | RF433 | White |
Product Description
TideLink Wireless Remote Control Switch
【Wall-mounted wireless light switch without rewiring】You will get a self-powered wireless light switch and a receiver kit. Our active light switch is easy to install; connect between the power source and the lighting device; no in-wall wiring is required; you can freely expand your lighting system without affecting the existing system.
【Self-powered remote light switch】Our wireless light kit does not require batteries, the kinetic switch controller uses motion energy, press the wireless light switch button to generate electricity, no need to worry about batteries, save costs and be environmentally friendly.
【DIY your light switch system】Our wireless switch can be paired with multiple receivers to achieve one switch to control multiple lights at the same time. One receiver kit can be paired with up to 15 switches to achieve a multi-way switch system.
【Strong RF signal up to 330 feet in open areas】Our wireless lighting control kit has a strong RF signal, this remote light switch kit can pass through walls and doors to control lights up to 330 feet away in open areas; this receiver kit can control lights up to 100 feet away indoors. No line of sight is required when using.
【Waterproof and Widely Used】Our wireless switches and receivers work well in wet environments such as bathrooms and courtyards without leakage. Just press the wall switch to remotely turn on/off indoor lighting fixtures, ceiling lights, plug-in chandeliers, lamps, hard-to-reach lamps and other electrical appliances.
Package list:
Product*1, Color box*1, Manual*1, Accessories*1
No WiFi Supported
Only supports RF433 wireless remote control. If no wifi coverd in your room, it works well
Wireless Self-powered Switch & Place Anywhere
Wireless connections; Self-powered; IP44 waterproof
Product parameters
Wireless Self-powered Switch
Wireless connections; Self-powered; IP44 waterproof;
No battery required: Self power geneeration rocker push button with the self-generating feature
Easy to install
1.Can be placed behind the switch
2.Method 1-4:
Method1:Double-sided adhesive tape installation
Method2: Mount the receiver on wall by screws
Method3: Install behind a power oult or light switch
Method4: Install behind the suspended ceiling

Long control distance
control distance up to 100m(open area)

Remote control + Switch control
Enjoy the fun of wireless control

Can turn it on in the wet environment
No risk of electric shock

More convenient and smarter
Used with multiple wireless switches

Flame retardant material
Effective flame retardant

How to pair signal & How to clear the signal
Trading Information
| Packaging Details: | The inner packaging is packaged with a packaging box containing an inner support structure, which can effectively prevent the product from being damaged during transportation. The outer packaging adopts a compression-resistant structure, which can effectiv |
FAQ
A1: The product is manufactured in China.
A2: The product has CE/FCC/ROHS certifications.






