





【WSB02】 WiFi/Zigbee Button Wall Switch (N+L/L) (Live-Only Wiring need Capacitor)
Smart Wall Switch is an efficient control solution that supports both single live wire (single-phase) and neutral wire (zero wire) connections. This switch supports WiFi connectivity, enabling remote control via a smartphone app to manage home appliances anytime, anywhere. With a simple touch, users can control lighting or other devices, and it also supports timer and voice control functions. Compatible with the Tuya smart platform, it integrates seamlessly with Alexa and Google Assistant to enhance your smart home experience.
- Single Live and Neutral Wire Connections: Supports both wiring methods, adaptable to different household electrical needs.
- Remote Control: Use the WiFi-connected mobile app to control appliances and manage home devices remotely.
- Timer Function: Set automatic on/off times for smarter management of appliances, promoting energy efficiency.
- Voice Control: Compatible with Alexa and Google Assistant for easy voice-operated control.
- Smart Home Integration: Works with Tuya smart platform, seamlessly integrating with other smart home devices for an enhanced automation experience.
DESCRIPTION
Product Specifications
| Product name: | Smart Switch |
| Rated Voltage: | 100-240V AC50/60Hz |
| Working temperature: | -10°C~55°C |
| Rated Power: | 3-600W/Gang |
| Wireless technology: | WiFi / Zigbee |
| Product size: | 86mm*86mm*39mm |
| Supports Two-Way Control: | Yes |
| Number of Switches: | 1gang,2gang,3gang |
| Wiring Method: | With Neutral Wire & Without Neutral Wire(need Capacitor) |
| Support APP: | Smart Life & Tuya Smart |
| Voice control: | Amazon Alexa / Google Assistant |
| Regular color: | White / Black / Grey / Gold |
| Timer setting: | Support |
| Countdown function: | Support |
| Relay status: | On/Off relay status in App |
| Indicator light color status: | Support |
| Sharing function: | Multiple people control one / One people controls more than one |
| Material: | PC+ABS |
| Part Number: | 【WSB02】 |
| Product Model: | 【WSB02-LEK-TW-N-1】;【WSB02-LEK-TW-N-1】;【WSB02-LEK-TW-N-1】; 【WSB02-LEK-TW-C-1】;【WSB02-LEK-TW-C-2】;【WSB02-LEK-TW-C-3】; 【WSB02-LEK-TZ-N-1】;【WSB02-LEK-TZ-N-2】;【WSB02-LEK-TZ-N-3】 |
| Picture | Network mode | Magnetic Relay | Wiring Method | Switch Units | Regular color | Product Model |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
WiFi | No Magnetic Relay | with neutral wire & without neutral wire(need Capacitor) | 1 | white / black / gold / grey | WSB02-LEK-TW-C-1 |
|
WiFi | No Magnetic Relay | with neutral wire & without neutral wire(need Capacitor) | 2 | white / black / gold / grey | WSB02-LEK-TW-C-2 |
|
WiFi | No Magnetic Relay | with neutral wire & without neutral wire(need Capacitor) | 3 | white / black / gold / grey | WSB02-LEK-TW-C-3 |
|
WiFi | No Magnetic Relay | with neutral wire | 1 | white / black / gold / grey | WSB02-LEK-TW-N-1 |
|
WiFi | No Magnetic Relay | with neutral wire | 2 | white / black / gold / grey | WSB02-LEK-TW-N-1 |
|
WiFi | No Magnetic Relay | with neutral wire | 3 | white / black / gold / grey | WSB02-LEK-TW-N-1 |
|
Zigbee | No Magnetic Relay | with neutral wire | 1 | white / black / gold / grey | WSB02-LEK-TZ-N-1 |
|
Zigbee | No Magnetic Relay | with neutral wire | 2 | white / black / gold / grey | WSB02-LEK-TZ-N-2 |
|
Zigbee | No Magnetic Relay | with neutral wire | 3 | white / black / gold / grey | WSB02-LEK-TZ-N-3 |
|
Zigbee | Magnetic Relay | with neutral wire & without neutral wire(No need Capacitor) | 1 | white / black / gold / grey | WSB02-LEK-TZ-O-1 |
|
Zigbee | Magnetic Relay | with neutral wire & without neutral wire(No need Capacitor) | 2 | white / black / gold / grey | WSB02-LEK-TZ-O-2 |
|
Zigbee | Magnetic Relay | with neutral wire & without neutral wire(No need Capacitor) | 3 | white / black / gold / grey | WSB02-LEK-TZ-O-3 |
Trading Information
| Minimum Order Quantity: | 2PCS |
| Packaging Details: | The inner packaging is packaged with a packaging box containing an inner support structure, which can effectively prevent the product from being damaged during transportation. The outer packaging adopts a compression-resistant structure, which can effectiv |
| Delivery Time: | 5-8 work days |
Product Description

Supports Both With Neutral Wire & Without Neutral Wire Wiring

No Capacitor Needed

Voice Control
Support Google home & Alexa

App remote control
Support Smart Life APP & Tuya APP

Timing function
Fully control and plan the time period when the smart touch switch is used, saving electricity waste.
-768x901.jpg)
Installation Guide

Wiring Diagram(Neutral + Live)

Wiring Diagram(Live-Only Wiring)
FAQ
A1: The product is manufactured in Shenzhen, China.
A2: The product has CE/FCC/ROHS certifications.
A3: The minimum order quantity is 2 pcs.
A4: The brand name of this product is TideLink.





