







【WSB01】EU/UK Tuya WiFi/Zigbee Button Wall Switch (N+L/L) (Live-Only Wiring need Capacitor)
Smart Wall Switch is an efficient control solution that supports both single live wire (single-phase) and neutral wire (zero wire) connections. This switch supports WiFi connectivity, enabling remote control via a smartphone app to manage home appliances anytime, anywhere. With a simple touch, users can control lighting or other devices, and it also supports timer and voice control functions. Compatible with the Tuya smart platform, it integrates seamlessly with Alexa and Google Assistant to enhance your smart home experience.
- Single Live and Neutral Wire Connections: Supports both wiring methods, adaptable to different household electrical needs.
- Remote Control: Use the WiFi-connected mobile app to control appliances and manage home devices remotely.
- Timer Function: Set automatic on/off times for smarter management of appliances, promoting energy efficiency.
- Voice Control: Compatible with Alexa and Google Assistant for easy voice-operated control.
- Smart Home Integration: Works with Tuya smart platform, seamlessly integrating with other smart home devices for an enhanced automation experience.
DESCRIPTION
Product Specifications
| Product name: | Smart Switch |
| Rated Voltage: | 100-240V AC50/60Hz |
| Rated Power: | 1000W/Gang |
| Wireless technology: | WiFI / Zigbee |
| Product size: | 86mm*86mm*40.5mm |
| Number of Switches: | 1gang,2gang,3gang |
| Two Wiring Methods: | With Neutral Wire & Without Neutral Wire |
| Support APP: | Smart Life & Tuya Smart |
| Voice control: | Amazon Alexa / Google Assistant |
| Regular color: | white / black / gold / grey |
| Panel Material: | PC |
| Timer setting: | Support |
| Countdown function: | Support |
| Relay status: | On/Off relay status in App |
| Indicator light color status: | Support |
| Sharing function: | Multiple people control one / One people controls more than one |
| Standard: | EU |
| Part Number: | 【WSB01】 |
| Product Code: | 【WSB01-LEK-TW-C-1】;【WSB01-LEK-TW-C-2】;【WSB01-LEK-TW-C-3】; 【WSB01-LEK-TW-N-1】;【WSB01-LEK-TW-N-2】;【WSB01-LEK-TW-N-3】; 【WSB01-LEK-TZ-C-1】;【WSB01-LEK-TZ-C-2】;【WSB01-LEK-TZ-C-3】; 【WSB01-LEK-TZ-N-1】;【WSB01-LEK-TZ-N-2】;【WSB01-LEK-TZ-N-3】 |
| Picture | Network mode | Wiring Method | Switch Units | Regular color | Product Model |
|---|---|---|---|---|---|
|
WiFI | with neutral wire & without neutral wire | 1 | white / black / gold / grey | WSB01-LEK-TW-C-1 |
|
WiFI | with neutral wire & without neutral wire | 2 | white / black / gold / grey | WSB01-LEK-TW-C-2 |
|
WiFI | with neutral wire & without neutral wire | 3 | white / black / gold / grey | WSB01-LEK-TW-C-3 |
|
Zigbee | with neutral wire & without neutral wire | 1 | white / black / gold / grey | WSB01-LEK-TZ-C-1 |
|
Zigbee | with neutral wire & without neutral wire | 2 | white / black / gold / grey | WSB01-LEK-TZ-C-2 |
|
Zigbee | with neutral wire & without neutral wire | 3 | white / black / gold / grey | WSB01-LEK-TZ-C-3 |
|
WiFI | with neutral wire | 1 | white / black / gold / grey | WSB01-LEK-TW-N-1 |
|
WiFI | with neutral wire | 2 | white / black / gold / grey | WSB01-LEK-TW-N-2 |
|
WiFI | with neutral wire | 3 | white / black / gold / grey | WSB01-LEK-TW-N-3 |
|
Zigbee | with neutral wire | 1 | white / black / gold / grey | WSB01-LEK-TZ-N-1 |
|
Zigbee | with neutral wire | 2 | white / black / gold / grey | WSB01-LEK-TZ-N-2 |
|
Zigbee | with neutral wire | 3 | white / black / gold / grey | WSB01-LEK-TZ-N-3 |
Trading Information
| Packaging Details: | The inner packaging is packaged with a packaging box containing an inner support structure, which can effectively prevent the product from being damaged during transportation. The outer packaging adopts a compression-resistant structure, which can effectiv |
Product Description

Main features
1000W/gang; Live linezero line; App control; Voice control; Timing/countdown function; Sharing function

Product Size: 86*86*40.5mm

Voice Control: Support Google home & Alexa

App remote control: Support Smart Life APP & Tuya APP

Turn the lights on and off reqularly

Timing function: Fully control and plan the time period when the smart touch switch is used, saving electricity waste.

ON/OFF Relay Status in APP:
1.turn off the lights,trun on the lights,and operate before the memory
2.No need to worry about the status of the lights when going out

Sharing function:
Main account has the exclusive permissions;
One click to share the permissions with the whole family;
Let the family enjoy the fun of smart life!

Easy to install: Can match square round and square

Indicator light color status

Two Wiring methods:
1.Neutral & Live 2.Single Live Wire
FAQ
A1: The product is manufactured in Shenzhen, China.
A2: The product has CE/FCC/ROHS certifications.
A3: The brand name of this product is TideLink.






