







【SML20-DC】WiFi6 dry contact module, Tuya APP Control, Dry Contact DC/AC Zero Fire with Repeater Function Switch
This WiFi6 dry contact module supports Tuya APP control, features dry contact points, and supports DC/AC zero-fire connection with repeater function. Ideal for smart home and industrial control applications. With WiFi6 technology, it offers a more stable connection and longer coverage.
Main Advantages:
- WiFi6 technology, faster connection and stronger signal
- Dry contact points, flexible control for DC/AC circuits
- Repeater function, expands wireless network coverage
- APP control, remote and convenient operation
DESCRIPTION
Product Specifications
| Product name: | WiFi6 dry contact module |
| Product type: | Smart WiFi6 switch module-DC |
| Input: | AC 110-240V 50/60Hz |
| Output: | Under 240V AC, maximum 8A/2000W; under 30V DC, maximum 5A/150W |
| WiFi signal copy: | support |
| WiFi protocol: | WiFi 6 |
| Operating range: | <100 meters |
| Dimensions (width*depth*height): | 34*29*17mm |
| Protection level: | IP20 |
| Part Number: | 【SML20-DC】 |
Product Display
Product Description
Ultra-mini body.
34x29x17mm,
designed specifically for small mounting boxes.
The all-new WiFi 6
offers a more stable signal, supports more connections, and is backward compatible.
Repeater Function
Features WiFi signal repeater function to extend WiFi signal range.
Multiple control methods
APP remote control
Voice control
Manual control
Power off restart status
Three switch types are available
Rocker switch
Status synchronization
Roller switch
Button reset
Push-button switch
Group control function
Multiple switches in different rooms can be grouped and configured to achieve group control functionality.
Widely used and applied
Works at low and high pressure to meet your different needs
For lighting control
For garage door control
For small appliance control (low voltage)
For control systems
Easy to install
Mini size, easy to install in switch mounting boxes or on lights.
Place it in the base box
Install it on the light
Wiring diagram
Connecting to a wall-hung boiler
Single control wiring
Dual control wiring
Product Dimensions
Trading Information
| Packaging Details: | The inner packaging is packaged with a packaging box containing an inner support structure, which can effectively prevent the product from being damaged during transportation. The outer packaging adopts a compression-resistant structure, which can effectiv |
FAQ
A1: The product is manufactured in China.
A2: The product has CE/FCC/ROHS certifications.






