



















【WST06】Metal frame US Tuya WiFi/Zigbee 1-4gang Touch Switch(N+L/L)
The Smart Switch features a sleek concave touch panel design and supports multiple versions of Wi-Fi and Zigbee for easy integration into your smart home system. Control lights, appliances, and more remotely via mobile app or voice assistant, making your smart living more convenient.
Key Features:
- Multiple Versions Connectivity
Supports both Wi-Fi and Zigbee, compatible with most smart home platforms. - Remote Control
Allows remote control via mobile app or voice assistant. - Easy Installation
Quick installation for easy integration into your home environment.
The Touch Smart Wall Switch provides smart control for your home, enhancing convenience and modernity.
DESCRIPTION
Product Specifications
| Product name: | Smart Switch |
| Rated Voltage: | 100-240V AC50/60Hz |
| Wireless technology: | WiFi / Zigbee |
| Standard: | US |
| Power rating: | 1000W/Gang(Max) |
| Wire control: | With Neutral Wire & Without Neutral Wire(need Capacitor) |
| Panel Material: | 2.5D tempered glass |
| Frame material: | Aluminum |
| Product size: | 120*72*32mm |
| Number of Switches: | 1gang,2gang,3gang,4gang |
| Control mode: | App / Voice remote |
| APP control: | Smart Life & Tuya Smart |
| Voice control: | Amazon Alexa / Google Home |
| Centralized Management: | Support |
| Family sharing: | Multiple people control one / One people controls more than one |
| Backlight: | Support |
| Timer setting: | Support |
| Countdown function: | Support |
| Regular color: | white / black |
| Part Number: | 【WST06】 |
| Product Model: | 【WST06-LUS-TW-N-1】;【WST06-LUS-TW-N-2】;【WST06-LUS-TW-N-3】; 【WST06-LUS-TW-N-4】;【WST06-LUS-TW-C-1】;【WST06-LUS-TW-C-2】; 【WST06-LUS-TW-C-3】;【WST06-LUS-TW-C-4】;【WST06-LUS-TZ-N-1】; 【WST06-LUS-TZ-N-2】;【WST06-LUS-TZ-N-3】;【WST06-LUS-TZ-N-4】; 【WST06-LUS-TZ-C-1】;【WST06-LUS-TZ-C-2】;【WST06-LUS-TZ-C-3】; 【WST06-LUS-TZ-C-4】 |
Product SKU List
| Picture | Panel Material: | Network mode | Wiring Method | Switch Units | Regular color | Product Code |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
2.5D tempered glass | WiFi | with neutral wire | 1 | white / Black | WST06-LUS-TW-N-1 |
|
2.5D tempered glass | WiFi | with neutral wire | 2 | white / Black | WST06-LUS-TW-N-2 |
|
2.5D tempered glass | WiFi | with neutral wire | 3 | white / Black | WST06-LUS-TW-N-3 |
|
2.5D tempered glass | WiFi | with neutral wire | 4 | white / Black | WST06-LUS-TW-N-4 |
|
2.5D tempered glass | WiFi | with neutral wire & without neutral wire(need Capacitor) | 1 | white / Black | WST06-LUS-TW-C-1 |
|
2.5D tempered glass | WiFi | with neutral wire & without neutral wire(need Capacitor) | 2 | white / Black | WST06-LUS-TW-C-2 |
|
2.5D tempered glass | WiFi | with neutral wire & without neutral wire(need Capacitor) | 3 | white / Black | WST06-LUS-TW-C-3 |
|
2.5D tempered glass | WiFi | with neutral wire & without neutral wire(need Capacitor) | 4 | white / Black | WST06-LUS-TW-C-4 |
|
2.5D tempered glass | Zigbee | with neutral wire | 1 | white / Black | WST06-LUS-TZ-N-1 |
|
2.5D tempered glass | Zigbee | with neutral wire | 2 | white / Black | WST06-LUS-TZ-N-2 |
|
2.5D tempered glass | Zigbee | with neutral wire | 3 | white / Black | WST06-LUS-TZ-N-3 |
|
2.5D tempered glass | Zigbee | with neutral wire | 4 | white / Black | WST06-LUS-TZ-N-4 |
|
2.5D tempered glass | Zigbee | with neutral wire & without neutral wire(need Capacitor) | 1 | white / Black | WST06-LUS-TZ-C-1 |
|
2.5D tempered glass | Zigbee | with neutral wire & without neutral wire(need Capacitor) | 2 | white / Black | WST06-LUS-TZ-C-2 |
|
2.5D tempered glass | Zigbee | with neutral wire & without neutral wire(need Capacitor) | 3 | white / Black | WST06-LUS-TZ-C-3 |
|
2.5D tempered glass | Zigbee | with neutral wire & without neutral wire(need Capacitor) | 4 | white / Black | WST06-LUS-TZ-C-4 |
Product Display
Product Description

App remote control:
Support Smart Life APP & Tuya APP

Voice Control:
Support Google home & Alexa

Countdown function / Turn the lights on and off regularly

2.5D Tempered Glass Panel and Groove Design Touch Button

Countdown function / Turn the lights on and off regularly

2.5D Tempered Glass Panel and Groove Design Touch Button
Trading Information
| Packaging Details: | The inner packaging is packaged with a packaging box containing an inner support structure, which can effectively prevent the product from being damaged during transportation. The outer packaging adopts a compression-resistant structure, which can effectiv |
FAQ
A1: The product is manufactured in China.
A2: The product has CE/FCC/ROHS certifications.





