







【SML05】+【SSBB02】RF433 Wireless Switch Kit – No Wiring Smart Remote Control Light Switch
The Wireless Switch Kit uses RF433 technology for easy installation — no wiring or wall damage required. Freely place switches anywhere with long-range stable signals. Made of fireproof materials for safe and durable use. Ideal for lighting and smart home scenarios with flexible multi-control options.
Key Advantages:
- No wiring required, easy peel-and-stick installation
- Long-range RF433 wireless control
- Quick response and stable performance
- Fireproof and durable materials
- Supports one-key multi-control setup
- Suitable for lighting, sockets, and smart home control
DESCRIPTION
Product Specifications
| Product name: | Wireless Switch |
| Controller(receiver): | |
| Voltage: | AC85-265V 50HZ/60HZ |
| Main frequency: | 433.92MHZ |
| Total load power: | <1000W |
| Maximum current: | 10A |
| Control distance: | 20-100M(Open region) |
| Product Code: | 【SML05-B-R】 |
| Wireless Switch: | |
| Voltage: | DC 12V |
| Main frequency: | 433.92MHZ |
| Total load power: | <10mW |
| Control distance: | <100M(Indoor distance) |
| Operating temperature: | -10°C~70°C |
| Battery standard: | 12V 27A Battery |
| Product Code: | 【SSBB02-R-1】;【SSBB02-R-2】;【SSBB02-R-3】 |
Product SKU List
| Picture | Name | Network mode | Regular color |
|---|---|---|---|
|
1 Receiver 1 Switch(1gang) | RF433 | White |
|
1 Receiver 2Switch(1gang) | RF433 | White |
|
2 Receiver 1Switch(2gang) | RF433 | White |
|
2 Receiver 2Switch(2gang) | RF433 | White |
|
3 Receiver 1Switch(3gang) | RF433 | White |
|
3 Receiver 3Switch(3gang) | RF433 | White |
|
Switch(1gang) | RF433 | White |
|
Switch(2gang) | RF433 | White |
|
Switch(3gang) | RF433 | White |
|
1 Receiver(RF433) | RF433 | White |
|
1 Receiver(WiFi + RF433) | WiFi+RF433 | White |
Product Description
TideLink Wireless Remote Control Switch
▶【Easy to Install】- Simply install the receiver between the device to be controlled and the power supply. You can turn the lights on and off from anywhere via the remote control switch panel. Expand your lighting system freely without affecting the existing system.
▶【Safety and Use】- IP66 waterproof, safe to use even in wet places. The effective distance between the receiver and the control panel can reach up to 130 feet indoors and up to 1969 feet outdoors. With strong signals through the wall, your bulbs, halogen lamps, fluorescent lamps, CFL, LED lamps, fans and other electrical distribution boards, etc. can be remotely controlled.
▶【Multi-matching and penetration】- One receiver can accommodate up to 8 control panels. Perfect for controlling your garden shed, garage and exterior lighting from the comfort of your home!
▶【Suitable for various occasions】- The small receiver can be easily placed in a control box, such as a canopy, distribution box, electrical box. Perfect for use in offices, hotels, restaurants, factories and other places.
Package list:
Product*1, Color box*1, Manual*1, Accessories*1

Intelligent wireless remote control switch
Easy installation; Original line replacement; fire-proofing materials;

Pasty anywhere
Hold it in your hand; On the glass door; At the bedside: Three methods of use(Screws, Double-side tape, Place at will);

Controller connection method

Fluorescence radiation
In the dark,don't worry about finding the switch

Pairing method & Reset signal

Quick & Easy Installation

433MHz Strong Signal

Long Life Battery
27A 12V Battery can be used for a year, long life without troble

Free collocation is controlled by your heart
Multiple collocation ways: 1.Several switches control one light; 2.One switch control several lights

Simple Installation and easy to use
Stick the wall switch on anywhere you want, Simple installation adiustable at any time.

Controller(receiver) Parameters

Wireless Switch Parameters
Trading Information
| Packaging Details: | The inner packaging is packaged with a packaging box containing an inner support structure, which can effectively prevent the product from being damaged during transportation. The outer packaging adopts a compression-resistant structure, which can effectiv |






