











【SOW05-A】120mm US Tuya WiFi/Zigbee Smart Wall Socket US Plug
This 120mm smart socket features a dual plug socket design, specifically designed for users in the United States, compatible with local plugs. Supporting both Tuya WiFi and Zigbee versions, users can remotely control the socket via a smartphone app, set timers, and use voice commands. It is compatible with Alexa and Google Assistant, simplifying the smart home control experience.
- US Standard Dual Plug Design: Compatible with US plugs, for various devices
- Tuya WiFi and Zigbee Versions: Flexible connectivity options for smart control
- Remote Control: Manage appliances anytime via smartphone app
- Smart Timer: Set schedules for appliance operation
- Voice Control: Works with Alexa and Google Assistant for easy voice commands
Categories Best Sellers, Smart Socket, Wi-Fi Smart Socket, Zigbee Smart Socket
Tags Tuya, US, WiFi, Zigbee
Share:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Table of Contents
DESCRIPTION
Product Specifications
| Product name: | US Smart Wall socket |
| Rated Voltage: | 100-240V AC50/60Hz |
| Power Rating: | 15A |
| Wireless technology: | WiFi / Zigbee |
| Product size: | 120x72x42mm |
| Regular color: | Black/white |
| APP control: | Smart Life & Tuya Smart |
| Voice control: | Amazon Alexa / Google Home |
| Timer setting: | Support |
| Power Monitor: | Support |
| Relay status: | On/Off relay status in App |
| Part Number: | 【SOW05】 |
| Product Model: | 【SOW05-A-TW】;【SOW05-A-TZ】 |
| Picture | Network mode | Units | Regular color | Product Model |
|---|---|---|---|---|
|
WiFi | (US Socket)*2 | Black / white | SOW05-A-TW |
|
Zigbee | (US Socket)*2 | Black / white | SOW05-A-TZ |
Trading Information
| Packaging Details: | The inner packaging is packaged with a packaging box containing an inner support structure, which can effectively prevent the product from being damaged during transportation. The outer packaging adopts a compression-resistant structure, which can effectiv |
Product Description






FAQ
Q1: Where is the product manufactured?
A1: The product is manufactured in China.
Q2: certifications does this product have?
A2: The product has CE/FCC/ROHS certifications.






