









【SOA16】TideLink Tuya Vietnamese Smart Plug Socket | WiFi Remote Control, Voice Control, Timer & Energy Monitoring
The TideLink Tuya Vietnamese Smart Plug Socket allows WiFi remote control via the Smart Life App. It supports voice control through Alexa and Google Assistant.
With a timer function, you can schedule device on/off times to save energy. Energy monitoring tracks power usage in real-time, while power failure memory automatically restores the last setting after a power outage.
Compliant with Vietnamese socket standards, it is ideal for use in the Vietnamese market.
Key Features:
- WiFi remote control—control devices from anywhere with the Smart Life App.
- Voice control—compatible with Alexa and Google Assistant.
- Timing and countdown function—set automatic on/off times.
- Energy monitoring—track real-time power usage.
- Power failure memory—automatically restores settings after a power cut.
- Vietnamese plug standard—perfect for Vietnamese households.
Categories Smart Socket, Best Sellers, Wi-Fi Smart Socket
Tags Tuya, Vietnam, WiFi
Share:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Table of Contents
DESCRIPTION
Product Specifications
| Product name: | Smart Socket |
| Rated Voltage: | AC100-240V 50/60Hz |
| Load Current: | Max 10A |
| Specification: | Vietnam / Thailand |
| Communication mode: | WiFi |
| Product size: | 52*52*52mm |
| APP Remote Control: | Smart Life / Tuya |
| Voice control: | Amazon Alexa / Google Assistant |
| Sharing function: | support |
| Timer Function: | support |
| Countdown function: | support |
| Colors: | White |
| Part Number: | 【SOA16】 |
| Product Model: | 【SOA16-TW-10】;【SOA16-TW-10E】;【SOA16-TW-16】;【SOA16-TW-16E】; |
Product SKU List
| Picture | Network mode | Peak current | Power Monitor | Specification | Regular color | Product Model |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
WiFi | 10A | NO | Vietnam / Thailand | white | SOA16-TW-10 |
|
WiFi | 10A | Support | Vietnam / Thailand | white | SOA16-TW-10E |
|
WiFi | 10A | NO | Vietnam / Thailand | white | SOA16-TW-16 |
|
WiFi | 10A | Support | Vietnam / Thailand | white | SOA16-TW-16E |
Product Display
Product Description
Trading Information
| Packaging Details: | The inner packaging is packaged with a packaging box containing an inner support structure, which can effectively prevent the product from being damaged during transportation. The outer packaging adopts a compression-resistant structure, which can effectiv |
FAQ
Q1: Where is the product manufactured?
A1: The product is manufactured in China.
Q2: certifications does this product have?
A2: The product has CE/FCC/ROHS certifications.






